top of page
Kmenové buňky & růstový faktor

Udržení zdravé pleti je závislé na unikátní schopnosti našeho těla nahrazovat odumřelé buňky. Tento zásadní kontinuální proces sebe obnovy závisí na aktivitě epidermálních kmenových buněk. Epidermis (vrchní vrstva kůže), se nahradí za pouhých 20 dnů u mladých, ve srovnání s 30 dny ve středním věku dospělých. Bohužel, toto obnovování dramaticky klesá po dosažení 50 let.

Vzrušující zprávou je, že pokles kapacity kůže lze obnovit, bezpečně zpomalit nebo dokonce zvrátit.

Naše kůže je největší orgán, který chrání organismus nejen před vlivy okolního prostředí, ale také před mikrobiálním útokem, dehydratací a mechanickým traumatem.​ Tuto ochrannou funkci řídí kmenové buňky. Existují dvě široké třídy kmenových buněk: pluripotentní embryonální kmenové buňky, které mají schopnost se vyvinout v jakýkoli typ buňky a dospělé kmenové buňky, které se mohou diferencovat na některé, nebo na všechny specializované buněčné typy přítomné ve specifických tkáních nebo orgánech.

V kůži jsou dospělé kmenové buňky umístěny v nejhlubší vrstvě epidermis, v blízkosti chlupových folikulů.

​​

Epidermální kmenové buňky pomáhají usnadnit obrat všech kožních buněk, doplnit, nahradit a udržovat nepřetržitou rovnováhu kožních buněk ve všech fázích jejich životního cyklu. Epidermální kmenové buňky mají relativně pomalý obrat ve srovnání s jinými typy kožních buněk, ale to je jejich obrovský potenciál pro reprodukci, který dává pokožce pozoruhodnou schopnost se zcela obnovit. Tyto typy kmenových buněk jsou také životně důležité pro opravu pokožky po poškození a hojení ran.

 

RŮSTOVÝ FAKTOR

Růstový faktor - je látka nebo podnět, které navozují růst organismu nebo jeho části. V praxi se mezi růstové faktory řadí především skupina proteinů, které stimulují buněčnou proliferaci, diferenciaci, angiogeneze (proces novotvorby krevních kapilár) a další činnosti v různých typech buněk. 

Růstové faktory pomáhají obnovit ztracenou sílu kožních buněk.

​​

Epidermis (vrchní vrstva kůže), se nahradí za pouhých 20 dní u mladých ve srovnání s 30 dny ve středním věku dospělých. Bohužel, toto obnovování dramaticky klesá po dosažení 50 let. Udržení zdravé pleti je závislé na unikátní schopnosti našeho těla nahrazovat odumřelé buňky. Tento zásadní kontinuální proces sebeobnovy závisí na aktivitě epidermálních kmenových buněk (EGF).

Epidermální růstové faktory jsou rodinou několika proteinů, které se přirozeně vyskytují v lidském těle. Jsou klíčovým prvkem růstu buněk a regeneračního procesu. Jsou zodpovědné za vyvolání regenerace mikro-cévní sítě.  Prokazatelně zvyšuje počet epidermálních buněk a zároveň navyšuje tvorbu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. To jsou všechny látky, které jsou důležité pro zdravou pokožku bez vrásek. EGF v podstatě aktivuje kožní receptory, které stimulují obnovu buněk a následnou regeneraci pokožky. Přesněji řečeno, přímá komunikace s kožními buňkami produkuje více kolagenu a elastinu.

Zpravidla se růstové faktory účastní signalizace mezi buňkami. V současné době je to nejsilnější známá aktivní složka pro vyvolání takového stimulačního účinku.

EFG byly objeveny v roce 1986 Stanley Cohen a Rita Levi-Montalcini, za což jim byla v témže roce udělena Nobelova cena za lékařství.

VIDITELNÉ ÚČINKY EFG

​- Snížení výskytu jemných linek a vrásek.

- Stimulace syntézu kolagenu.

- Zlepšení struktury pokožky a její pružnosti.

- Snížení pigmentaci kůže.

- Zlepšení vzhledu stařeckých skvrn.

RŮSTOVÉ FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ POKOŽKU 

  • EGF Epitelový růstový faktor  - důležitá role v regulaci buněčného růstu, proliferaci a diferenciaci. Pomáhá chránit a udržovat pokožku.

  • bFGF Fibroblastový růstový faktor - podporuje hojení ran, růst a obnovu tkání, zvyšuje tvorbu kolagenu a elastinu. 

  • IGF-1 stimuluje růst a buněčnou obnovu, a tím redukuje vrásky.

  • TGF-β chrání citlivou pokožku, snižuje zánět kůže.  

  • KGF stimuluje buněčnou obnovu stárnoucích buněk.

  • VEGF posiluje krevní cévy v kůži. 

Oxynergy exkluzivní peptidy a růstové faktory aktivují epidermální kmenové buňky, prodlužují jejich životy, zvyšují jejich účinnost při tvorbě kolonie a jejich funkcí. My vlastní aktivitu epidermálních kmenových buněk kůže stimulujeme, revitalizujeme je a zvyšujeme jejich kapacitu pro opravu a sebeobnovu. Tyto nově aktivované kožní buňky se pak mohou zapojit do důležité funkce výroby bílkovin a lipidu potřebné k opravě poškozené pokožky.

​​

Pomáhají udržovat pružnost a odolnost tím, že chrání kožní buňky před poškozením. Schopnost pokožky nahradit odumřelé buňky novými má zásadní význam pro udržení zdravé, mladě vypadající pleť. Tento proces kontinuální sebeobnovy řídí epidermální kmenové buňky. Aktivita epidermálních kmenových buněk s přibývajícím věkem dramaticky klesá a kapacita pleti pro sebeobnovu se zmenšuje.

Plet ošetřovaná s naší péčí o pleť podporuje přirozenou a zdravou sebeobnovu, je schopna lépe odolávat zatížení životního prostředí. Viditelné zlepšení bylo pozorováno u redukce vrásek, jemných linek a podráždění, a také u reakce na změny teploty a vlhkosti.

Výsledkem nově aktivovaných buněk je pokožka, která má mladistvě svěží a zářivější vzhled.

KMENOVÉ BUŇKY
OXYNERGY_ACADEMY_PRAGUE_TMAVÉ.png
bottom of page